Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
7
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
8
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
9
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
10
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
11
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
12
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
22
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
23
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
31
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Closed
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
32
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
Final bid2,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
37
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
Final bidNo bids
Est15,000 - 16,000 SEK
Closed
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
42
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam 1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
Final bidNo bids
Est19,000 - 20,000 SEK
Closed
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål
63
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm
69
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
Closed
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut),
70
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut),
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
71
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm
72
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
Closed
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
75
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm
81
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm
86
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm
87
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage
88
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm
106
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
107
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm
108
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
110
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm
117
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
141
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
167
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
175
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
181
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
269
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
271
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
294
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
401
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm
402
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 7,500 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
407
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
432
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
501
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
509
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
511
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
521
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.