Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
256
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
262
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal,  längd 19 cm
265
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal, längd 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
280
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
283
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
285
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
310
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
327
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
329
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
332
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat flintgods, diameter 28 cm
334
Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat flintgods, diameter 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
337
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
339
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
354
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort pari skäppor, glaserad keramik, varierande storlek
356
Stort pari skäppor, glaserad keramik, varierande storlek
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, golvvas, glas, dekor i blått underfång, h 103 cm
358
Okänd designer, golvvas, glas, dekor i blått underfång, h 103 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
361
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
362
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
383
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
401
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
403
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
405
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 - 25 cm
417
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 - 25 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
433
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
440
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
444
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
454
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
486
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
487
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
488
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
490
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
496
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
498
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
517
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
538
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
552
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
565
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
573
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
574
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
576
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
577
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
578
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
579
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
583
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
584
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
587
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.