26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK