EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
345
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
350
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
352
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
353
Björklund, Tord för IKEA, sideboard, lackerad spånskiva och glas, "Matador", , längd 137 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
360
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
368
Skrin, ek med smidesbeslag, 17-1800-tal, på senare benställning, höjd 77 cm, lås och nyckel saknas
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
369
Armstolar, 1 par, skuren hardwood, så kallade puderstolar, orientaliska arbeten
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
370
Rosengren, Henry, sideboard, palisander, front med skjutdörrar och lådor, längd 200 cm
Final bid6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
377
Okänd designer, barskåp, palisander, nedre utdragbara skivor i melanin/palisander, bredd 101 cm, märken efter beslag
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
378
Clausen, A för Clausen & Søn, silkeborg, sideboard, palisander på (senare?) metallben, 1950-60-tal, skjutdörrar och 4 lådor, längd 209 cm
Final bid6,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
379
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
380
Byrå, med intarsia, Nordtyskland, empire, intarsiadekor av flodgud, flankerande risaliter i vit marmor, bredd 77 cm, låst, nyckel saknas
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
381
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
386
Okänd designer, arbetsbord, trä och lackerad metall, längd 189 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
388
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
389
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
390
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
391
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, ljus-pistagelackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
392
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, rödlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
393
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
394
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, brunlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
395
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, blålackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
400
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
406
Okänd designer, stol, lackerat böjträ och svartlackerad metall, 1980-tal, bruksslitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
408
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
411
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
416
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
439
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
441
Armstol, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, klädsel med snäckdekor, renoverad och kompletterad, 2 identiska men med avvikande klädsel i föregående utrop
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
443
Förvaringsmöbel/kryddhylla, bonat trä med metallbeslag, 1900-talets 2 hälft, 16 lådor, bredd 86 cm
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
445
Armstolar, 1 par, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, randig klädsel, renoverade och kompletterade, 1 identisk men med avvikande klädsel i nästa utrop
Final bid1,900 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
446
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
452
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
454
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
456
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
478
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
479
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
483
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
484
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
485
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
489
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
494
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
495
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
497
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
499
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
504
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
507
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
514
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 100 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.