Skulptur, kalksten eller travertin,
Est2,000 - 3,000 SEK
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Blomsterurna, patinerad metall på sockel i serpentinsten, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad brons, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 600 SEK
Hattar, 3 st, 1900-talets början, plommonstop Penn-Craft respektive Forss samt cylinderhatt Best of London,
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Final bid100 SEK
Est100 - 150 SEK
Blunddocka, bisquithuvud med kropp i papier maché, Heubach, Knöppelsdorf, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti dockor, 16 st, porslinshuvud och -armar, modern tillverkning
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Est200 - 300 SEK
Est400 - 600 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 600 SEK
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Final bid6,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
Est3,000 - 4,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
Est400 - 500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,
Final bid2,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Est200 - 300 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Est800 - 1,000 SEK