Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
33
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
47
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
Final bid10,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
84
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
88
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
128
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
138
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Allroundsadel, svart syntetmaterial, Horse saver, flyttbart knäskydd
139
Allroundsadel, svart syntetmaterial, Horse saver, flyttbart knäskydd
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
140
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
141
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
142
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
143
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
144
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
145
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
146
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Sadel, allround mot hopp, ljusbrunt/orange läder, okänd tillverkning
147
Sadel, allround mot hopp, ljusbrunt/orange läder, okänd tillverkning
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Allroundsadel, syntematerial, Sigma Thorowgood,
148
Allroundsadel, syntematerial, Sigma Thorowgood,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
149
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
150
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
151
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden
183
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Ordenstecken, silver, Kungliga Grekiska Georgs den I ordens silvertecken,
184
Ordenstecken, silver, Kungliga Grekiska Georgs den I ordens silvertecken,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ordenstecken, förgylld brons och svart emalj, 1800-tal, Riddare av Venezuelanska Orden av Venezuelas Befriare,
185
Ordenstecken, förgylld brons och svart emalj, 1800-tal, Riddare av Venezuelanska Orden av Venezuelas Befriare,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Medalj, silver, danska Frederik IX's Belønningsmedalje med krone
186
Medalj, silver, danska Frederik IX's Belønningsmedalje med krone
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nyckelring, förgylld och emaljerad metall och läder samt plakett, förgylld metall, bägge med frimureriska symboler
187
Nyckelring, förgylld och emaljerad metall och läder samt plakett, förgylld metall, bägge med frimureriska symboler
Final bid250 SEK
Closed
Parti svenska silvermynt,
221
Parti svenska silvermynt,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
244
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
253
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti medaljer, brons och silver,
263
Parti medaljer, brons och silver,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
295
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
296
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
297
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
307
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
317
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
386
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
405
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Parti mynt, spelmarker mm,
425
Parti mynt, spelmarker mm,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
435
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus,
436
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
451
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
452
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Parti delvis äldre vykort, hela världen
453
Parti delvis äldre vykort, hela världen
Final bid700 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Pälsmössa, fårskinn och ylle med guldrevärer, antagligen för officer vid Persiska Gendarmeriet,
490
Pälsmössa, fårskinn och ylle med guldrevärer, antagligen för officer vid Persiska Gendarmeriet,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
519
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
533
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
580
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
581
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
610
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
670
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.