Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Est200 - 300 SEK
Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,
Final bid900 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 600 SEK
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Glasservis,  53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm
Final bid1,600 SEK
Est400 - 600 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
Est150 - 300 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Est800 - 1,000 SEK
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo",
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter
Final bid1,600 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Est200 - 300 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Est200 - 300 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
Est200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, dekor i rött och guld samt av Kronborg respektive Bernstorff Slott i utsparade reserver,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av sjögräs och luftbubblor, etikett- och handsignerad och numrerad 1715 (1962),
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Est200 - 300 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap,
Est300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas
Est100 - 150 SEK
Tallrikar, 7 st, porslin, Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur Berlin (KPM), 1800-tal, reliefdekor i Alt-ozier-mönster samt polykrom dekor av grönsaker,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger,
Est200 - 300 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK