Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
1
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
8
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
9
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
17
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
18
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,
19
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
26
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
27
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
28
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
29
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
30
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
32
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas,
40
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell,
45
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953,
54
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden,
61
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
71
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
101
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
102
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal,
103
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169
104
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
106
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
107
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Peleckas,  Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
108
Peleckas, Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
112
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas,
117
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par,
123
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
131
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Japan, Edo,
154
Vas, porslin, Japan, Edo,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Maresch, Johann, skulptur/tobaksskrin, bemålat lergods, 1800-talets slut, i form av sittande afrikansk man på cigarrlåda Haban/Colorado,
161
Maresch, Johann, skulptur/tobaksskrin, bemålat lergods, 1800-talets slut, i form av sittande afrikansk man på cigarrlåda Haban/Colorado,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Sanssouci
172
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Sanssouci
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål samt vas,
173
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål samt vas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
174
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, vaser, 1 par, glas,
175
Okänd konstnär, vaser, 1 par, glas,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
180
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
191
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
201
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
202
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
203
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
218
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
226
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé
227
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i vitt och blått underfång,
234
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i vitt och blått underfång,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,
236
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, opaliserande glas, Selena,
237
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, opaliserande glas, Selena,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
239
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
240
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.