Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Damarmbandsur, förgylld metall och stål med 2 facettslipade diamanter, Waltham,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
Final bid1,900 SEK
Est600 - 800 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne,
Est600 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
Est200 - 300 SEK
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Kaffeservis, 3 del, silver, nyrokokostil, dekor av akantus mm, stämplad GAB Stockholm 1924,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Parti silver; skedar, serviettringar samt kaktång, bland annat matsked stämplad Johan Henrik Lose Malmö 1846
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti kakgafflar och kaffeskedar, silver, Rosen, stämplade Gösta Wessfelt Malmö,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, stämplade Gösta Wessfelt Malmö
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Theskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade J L Hultman Stockholm,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cerina Automatic,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
781
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
Est300 - 400 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
789
Est200 - 300 SEK