Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
21
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
22
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
31
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
33
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
35
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Matsked, silver, Norge, empire,
36
Matsked, silver, Norge, empire,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
37
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
38
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
39
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
47
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
Final bid10,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
48
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Halslänk, 18 karat rödguld,
49
Halslänk, 18 karat rödguld,
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
50
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
63
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
64
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld,
66
Halskedja, 18 karat rödguld,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld,
67
Halskedja, 18 karat rödguld,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
68
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
88
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
89
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
90
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
91
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
92
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
93
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
94
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
95
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
96
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
97
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
98
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
99
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
100
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
105
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est150 - 200 SEK
Closed
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
110
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat
198
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat
Final bidNo bids
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
199
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
Final bid7,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
212
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
217
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti svenska silvermynt,
221
Parti svenska silvermynt,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
245
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
295
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver,  1900-talets början,
298
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm
314
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"
316
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
320
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
323
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
333
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
336
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.