Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
1
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
2
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
Final bidNo bids
Est20,000 - 25,000 SEK
Closed
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
4
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund,
6
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
7
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
8
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
9
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
18
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
51
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
52
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
70
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
Final bidNo bids
Est14,000 - 16,000 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
106
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, brons, manshuvud,
109
Skulptur, brons, manshuvud,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
118
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
122
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
135
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,
136
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
174
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
180
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
191
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, kalksten eller travertin,
194
Skulptur, kalksten eller travertin,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
201
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
202
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
303
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
346
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
347
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
351
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
356
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skulptur,
357
Okänd designer, Murano, skulptur,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
365
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,
383
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
387
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
391
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
418
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
481
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
482
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
483
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bemålad gips, stående häst,
484
Okänd konstnär, skulptur, bemålad gips, stående häst,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Isenstein, Harald, skulptur, gips, pojkporträtt, signerad och daterad 1965,
485
Isenstein, Harald, skulptur, gips, pojkporträtt, signerad och daterad 1965,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
499
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
515
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
521
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,
541
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Larsson, Lorens, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, stående gubbe och gumma,
551
Larsson, Lorens, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, stående gubbe och gumma,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, björnunge,
553
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, björnunge,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Winbladh, Ulla för Alingsås Keramik, väggplakett, blåglaserat lergods, dekor av katt, signerad,
555
Winbladh, Ulla för Alingsås Keramik, väggplakett, blåglaserat lergods, dekor av katt, signerad,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.