Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
2
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
Final bidNo bids
Est20,000 - 25,000 SEK
Closed
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund,
6
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
7
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
26
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
27
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
28
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
29
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
30
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
31
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
32
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
34
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
102
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Skulptur, brons, manshuvud,
109
Skulptur, brons, manshuvud,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
118
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
122
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
130
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
135
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Japan, Edo,
154
Vas, porslin, Japan, Edo,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)
156
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask,
177
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
239
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
240
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
246
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
286
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
304
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Final bid3,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
306
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
319
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva,
344
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Kpelie,
352
Mask, skuret trä, Kpelie,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
363
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
365
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
366
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
380
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
390
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
391
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
424
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
454
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
455
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
456
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
459
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
477
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
500
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
517
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
519
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
587
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
629
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
660
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.