Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
Est1,500 - 2,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
Est500 - 600 SEK
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
Est1,500 - 2,000 SEK
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Final bid100 SEK
Est100 - 150 SEK
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
Est200 - 300 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Est600 - 800 SEK
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Taklampa, mässing och glas med prismor
Final bid100 SEK
Est200 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
Est200 - 400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, förgylld och polykrom dekor av blommor,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
Est100 - 150 SEK
Orrling, Thorsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av "löv",
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
Est200 - 300 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
Est400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
Est800 - 1,000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Est300 - 300 SEK