EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
474
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Diagonal, design 1955, längd 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
475
Larson, Lisa för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Granada, design 1959, signerad, dia 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
477
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, 4 skålar, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, högsta h 9 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
488
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, hänkelskål, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Ava Köhlin, längd 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
489
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
490
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
499
Kakelplattor, 28 st, fajans, 1700-tal, mangandekor av fåglar mm, monterade på platta, totalt 53 x 94 cm, skador
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
514
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; 6 thekoppar, 5 underfat samt 5 assietter
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
523
Lockurna, porslin, Thomas, 1900-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 32 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
525
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
526
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
529
2 delar glas, saltkar Iittala Savoy samt skål Orrefors
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
530
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
533
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
542
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", organisk form, signerad, botten med gåvotext daterad 1952, h 17 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
544
Lundin, Ingeborg för Orrefors, champagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
545
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
551
Trädgårdskrukor, 1 par, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, reliefdekor av personer mm,, längd 74 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
555
Weidlich, Emil för Elme, vas, optikblåst glas, slipad dekor av man med treudd, signerad, h 23 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
569
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, stående elefant, etikettsignerad, 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
570
Hald, Edward för Orrefors, karaff med propp, glas, "Susanna i badet", modellnummer 1230 (1933), signerad, total h 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
573
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
584
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
587
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 35 cm
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
588
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 36 cm
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
594
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
622
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
628
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
630
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
631
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
649
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
654
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
680
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, liggande kvinna, längd 23 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 400 SEK
684
Hyldahl, Margarethe för B&G, vas, porslin, kungafartyget Dannebrog utanför Kronborg Slott, höjd 28 cm
Final bid1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
698
Mornils, Erik för Nittsjö keramik, kanna, lergods, dekor av blommor, höjd 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
706
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
714
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
717
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 8 st, glas, Fuga, design 1953
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
718
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
728
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
731
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
732
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
733
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter 13 respektive 25 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
734
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
735
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
736
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1023, dia 17 cm cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
737
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, ur serien Vår lilla stad, h 9,5 respektive 14 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
738
Sillburk, flintgods, med rottinghandtag, Deco, Helsingborg, design Wide, h exklusive handtag 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.