Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
58
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
62
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
63
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
64
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
65
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
66
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
67
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
68
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
76
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm
77
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm
78
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
81
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
92
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm
93
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
103
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
109
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
110
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
111
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
113
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm
114
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
118
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm
120
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
128
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
138
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
141
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
144
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
145
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta Boda, vas, frostat glas, etikettmärkt, h 23 cm
146
Okänd designer för Kosta Boda, vas, frostat glas, etikettmärkt, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm
147
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti porslin, Danmark, 6 figuriner samt 1 par ytterfoder
149
Parti porslin, Danmark, 6 figuriner samt 1 par ytterfoder
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
150
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
153
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
156
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
161
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm
162
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat
163
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
166
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
167
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
170
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 8 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10 cm
174
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 8 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
183
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
184
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
185
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
186
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
187
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
197
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer (Flavio Poli?), vas, glas, dekor i blått och grönt underfång, h 23 cm
199
Okänd designer (Flavio Poli?), vas, glas, dekor i blått och grönt underfång, h 23 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.