EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
204
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
213
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
215
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
216
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
217
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
223
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
224
Okänd designer för B&G, kryddburkar, 13 st, porslin, i orginalkartonger, h 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
226
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, skål, glaserat stengods, dekor av blomma, signerad, dia 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
229
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
231
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
252
Buljongkoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
255
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
260
Linde, Brigitte, egen verkstad Höllviken, skål, stengods, äggskalsformad, signerad, dia 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
261
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, glas, Fuga, design 1953, dia 16 respektive 20 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
264
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
275
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
278
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
287
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
290
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
302
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
304
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
305
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
307
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
311
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
313
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
316
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
317
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
318
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
320
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
321
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
324
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
325
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
326
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
330
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
351
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
353
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
356
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
379
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
387
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
390
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
392
Aalto, Alvar för Iittala, vas samt saltkar, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, l 14 respektive 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
407
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
408
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
415
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
416
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
422
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
442
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
455
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.