EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
15
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est17,000 - 18,000 SEK
80
Soff/lampbord, mahogny med mässingslist och vit marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets början, dia 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
95
Soffa samt fåtölj, skuren valnöt med helstoppad, ananasmönstrad klädsel, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, soffa längd 195 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
96
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
98
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
105
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Final bidNo bids
Est16,000 - 17,000 SEK
116
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
123
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
124
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
125
Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
126
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
139
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
140
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
173
Stolar, 7 st, teak med brun lädersits, modern tillverkning
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
175
Byrå, mahogny och bonat trä med brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, längd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
176
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
189
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
195
Sandström, Yngvar för Säffle möbelfabrik, soffbord, palisander, stämpelsignerat, längd 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
205
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
227
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
235
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
236
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
240
Watting, William för A/S Mikael Laursen, Århus, bokylla, teak och ek, "ML 85", 1950-60-tal, h 205 cm, b 213 cm
Final bid12,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
242
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
243
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
248
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, h 85 cm, bruksslitage
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
249
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), stol, lackerat trä, "Berlin", design 1923 för "Juryfreie Kunstschau Berlin", höjd 106 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
250
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), bord, lackerat trä, "Schröder 1", designer 1922-23 för Haus Schröder, 50 x 50 cm, bruksslitage
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
265
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
267
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
269
Okänd designer, Swedish Grace, 1920-tal, skåp, ljus björk, nedfällbar skrivskiva, b 130 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
270
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, b 89 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
272
Taburetter, 1 par, skuret och svartlackerat trä, barock, 16-1700-tal, H-kryss, h 49 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
294
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
298
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
310
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
315
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
329
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
331
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
332
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
333
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
334
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
344
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
345
Gammelgaard, Niels för Comfort, fåtölj, kromat stål med svart läderklädsel, "Joy"
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
347
Björklund, Tord för IKEA, sideboard, lackerad spånskiva och glas, "Matador", , längd 137 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
350
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
359
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.