Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stolar, 7 st, teak med brun lädersits, modern tillverkning
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, mahogny och bonat trä med brokig marmorskiva, 1900-talets mitt,  längd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Watting, William för A/S Mikael Laursen, Århus, bokylla, teak och ek, "ML 85", 1950-60-tal, h 205 cm, b 213 cm
Final bid12,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, h 85 cm, bruksslitage
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), stol, lackerat trä, "Berlin", design 1923 för "Juryfreie Kunstschau Berlin", höjd 106 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), bord, lackerat trä, "Schröder 1", designer 1922-23 för Haus Schröder, 50 x 50 cm, bruksslitage
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, Swedish Grace, 1920-tal, skåp, ljus björk, nedfällbar skrivskiva, b 130 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Taburetter, 1 par, skuret och svartlackerat trä, barock, 16-1700-tal, H-kryss, h 49 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gammelgaard, Niels för Comfort, fåtölj, kromat stål med svart läderklädsel, "Joy"
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est300 - 400 SEK