Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
603
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
604
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
605
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
607
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
608
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
615
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
620
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
706
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
713
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
718
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
721
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
740
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.