Auktion söndagen den 31/3 kl 16
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
Est300 - 400 SEK
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
Est300 - 400 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
Est900 - 1,000 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Est900 - 1,000 SEK
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Est400 - 500 SEK
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
Est300 - 400 SEK