Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK