EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
29
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
52
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
85
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
88
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
89
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
90
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
102
Skulptur, patinerad brons, föreställande Oba av Benin, 1900-tal, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
110
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
118
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
134
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
135
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
136
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
150
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
194
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
227
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
255
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
275
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
278
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
287
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
289
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
299
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
306
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
308
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
316
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
317
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
321
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
330
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
335
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
352
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
388
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
431
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
442
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
456
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
466
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
476
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
478
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
524
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
531
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
532
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
543
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
545
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
565
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
573
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
574
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
575
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
576
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
577
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
596
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.