Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
49
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm
54
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
60
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm
104
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd
106
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm
132
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ahlström, Stig & Kock, Claes för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Skarabé", design 1983, h 120-180 cm, framstår i närmast nyskick
152
Ahlström, Stig & Kock, Claes för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Skarabé", design 1983, h 120-180 cm, framstår i närmast nyskick
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal, otydligt signerad, total h 40 cm
179
Bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal, otydligt signerad, total h 40 cm
Final bid5,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
197
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
206
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, bordslampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", justerbar höjd
212
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, bordslampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", justerbar höjd
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
229
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
231
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
246
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ahlgren, Eje för Bergboms, golvlampa, mässing, "G125", h 130 cm, visst slitage, raster saknas
251
Ahlgren, Eje för Bergboms, golvlampa, mässing, "G125", h 130 cm, visst slitage, raster saknas
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
256
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, lampskärmar, 2 st, fur, 1 etikettsignerad, h 18 cm (slitage) respektive 22 cm
262
Jakobsson, Hans Agne, lampskärmar, 2 st, fur, 1 etikettsignerad, h 18 cm (slitage) respektive 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med randig textilskärm, "Staken", design 1941, brännstämplad,  justerbar höjd
271
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med randig textilskärm, "Staken", design 1941, brännstämplad, justerbar höjd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm
281
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
282
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
283
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
284
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
285
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
292
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
303
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
327
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, violett PVC, "FL/Y", design 2002, dia 50 cm
349
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, violett PVC, "FL/Y", design 2002, dia 50 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
353
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm
355
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
404
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
445
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
501
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
502
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
511
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
512
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
517
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
546
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 25 cm, anlupen
553
Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 25 cm, anlupen
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
556
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
578
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
616
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
619
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
632
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
633
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
677
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
678
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
681
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
682
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.