25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

799
Est400 - 500 SEK
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
808
Est400 - 500 SEK
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
809
Est1,100 - 1,200 SEK
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
810
Est600 - 700 SEK
Docka, skuret trä och pastellage, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sidenklänning, äkta hår, h 27 cm, smärre skador, extra huvud medföljer
811
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Leksak så kallad Penny Toy, litograferad plåt och metall, svänghjulsdriven, dam med vagn, Charles Rossignol, omkring 1880, l 14 cm, smärre slitage, lös i fäste
812
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Docksäng, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, utdragsmodell, h 24 cm
813
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
814
Est600 - 700 SEK
Skrin, 2 st, 1 1800-talets slut, märkt Dalarne, lock med kurbitsmåleri, 1 valnötsfanerat, senempire, 1800-talets mitt märkt Anna, detta med smärre fanérdefekt samt 1 kulfot saknad, l 20 cm
815
Est500 - 600 SEK
Stort parti äldre dockmöbler, -porslin, -kläder mm, mestadels 1800-tal, delvis med defekter
816
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Resväska, lackerad papp, 1900-talets 1 hälft eller mitt, framstår oanvänd, längd 60 cm
817
Est400 - 500 SEK
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm
828
Est400 - 500 SEK
Brickor, 2 st, bemålad plåt respektive trä, 1900-talets början, l 50 respektive 62 cm
829
Est400 - 500 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, dekor av fartyg tillhörigt AP Möller, l 19 cm
830
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
831
Est600 - 700 SEK
Askkopp, glaserat porslin, WWI, "Gulaschbaronen", h 12 cm
838
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, knivslipare (?) på vagn, l 12 cm, drivrem saknas, fäste lös, 1 hjul defekt
842
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, roterande dansbana dragen av rådjur (?), l 16 cm
843
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak bemålad metall och textil, turkisk man på velociped, h 12 cm, slitage, framstag löst
844
Final bid8,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stjärnkikare med stativ, Meade Infinity
851
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tubkikare, Meade Wilderness, 20-60X100, medföljer ej tillhörande stativ, Manfrotto 190
852
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK