25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Slaglåspistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, antagligen London, 1800-talets mitt, oktogonal pipa, lås signerat W Facot, längd 37 cm
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Slaglåspistol, stål och mässing med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, over-under med pipväljare, pipig, längd 20 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Slaglåspistol med fjäderbajonett, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla, länkade hanar, räfflad pipa, , tot längd 45 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Batongpistol, stål, Belgien, 1800-tal, märkt Baton de Garde, Gillot Liège, längd 32 cm
Final bid9,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Slaglåspistoler med fjäderbajonett, 1 par, 1800-talets 1 hälft eller mitt, i etui med kultång och nippelpress, total l 32 cm, senare dolk medföljer
Final bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Larm/signalpistol, slaglås, smide med fästrem i läder, så kallad Gamekeeper's Poacher Trap, 1800-tal,  längd 18 cm
Final bid13,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Smådjursfälla, smide med slaglås, 1800-tal, 3-pipig, längd 25 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Smådjursfälla med flintlås. trä och smide, 170-1800-tal, , längd 23 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Katana samt Wakizashi, med baljor, Japan, modern tillverkning, tot längd 104 resp 70 cm, medföljer ställ
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
Est400 - 500 SEK
Tropikhjälm, USA, 1962, längd 35 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Piska, flätat läder, längd 100 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Medalj, 23 k rödguld, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gram, stämplad 1977
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
Est400 - 500 SEK
Parti mynt, delvis äldre, bland annat 5 öre SM 1699
818
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti svenska mynt, silver mm
819
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti svenska silvermynt, 1876 och senare
820
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti kopparmynt, medföljer enstaka andra
821
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silvermynt, delvis jubileumsmynt, total vikt 260 gram
822
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti delvis äldre mynt bland annat 4 skilling Danmark 1630
823
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 $ 1886, så kallad Morgandollar
824
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Stjärnkikare med stativ, Meade Infinity
851
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK