25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Studsare, flintlås, Danmark Louis XV, omkring 1750, lås signerat Valentin Marr Köpenhamn (1696-1786), oktogonal, damaskerad pipa med guldinkrusteringar, brännförgyllda rörkor, sidobleck, varbygel och
Final bid34,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Pistol, slag- från flintlås, antagligen Småland, 1800-talets 1 hälft, oktogonal pipa, kolvkappa, sidobleck samt varbygel i mässing, längd 26 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est12,000 - 13,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Brefkortsalbum, 4 st, 1900-talets början, topografi, julkort, mm
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Svärd i baja, smide och läderimitation, Tyska Orden-stil, klinga med etsad devis Si Dues Pro Nobis, Qui Contra Nos, total l 104 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Svärd, stål med mässingsfäste, vendltidsstil, Spanien modern tillverkning, l 94 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabel i balja, delvis förgylld metall med steninkrusteringar, kosackmodell, Ukraina, 1900-talets 2 hälft, total l 90 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kraschan, silver, Kommendör 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, modell 1871, 8 x 8 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Hirschfänger, smide, ebenholtz och silver (?), klinga 16-1700-tal, fäste 17-1800-tal, total l 75 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Est4,200 - 4,400 SEK
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Huggarpistol M/1865 för användning på fästningar och straffängelser (ej cellfängelser, så kallad "Granbergare", stämplad C G Granberg 20 (endast ett sjuttiotal är kända), l 51 cm
Final bid18,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad IMH för Johannes Magnus Holm (1828-1871), l 21 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Slaglåspistoler, 1 par, mässing med träkolv, möjligen Indien, 1800-tal, längd 27 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Knivpistol, smide och horn, 1800-talets mitt, omärkt men säkerligen Unwin & Rodgers, Sheffield, dubbla knivblad, kolv med infälld pincett, längd m utfällt blad 26 cm, kulform saknas
Final bid8,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Slaglåspistol, turn-over, Edward Brooks London, 1800-talets 1 hälft, blånerade pipor och lås, nätskuren valnötskolv med lejonmaskaron i silver, , längd 19 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Flintlåspistol, helmetall, Liège, 1700-talets slut, så kallad turn-overmekanism, graverad Segalis London (sic!), längd 17 cm
Final bid19,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Luntlåsrevolver, smide, silver och elfenben, möjligen Indien, 1800-tal, läderklädd kolv, hane i form av kobra, längd 26 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, William Powell, Liverpool, omkring 1830, längd 25 cm
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, 1800-talets 1 hälft, skuren valnötskolv med tändhattsgömma, längd 26 cm, något anlupen
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Knivpistol, smide och mässing, kolvplattor i ben, oidentifierad signatur A Denot, 1800-talets mitt,  längd 36 cm
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål med valnötskolv, antagligen Frankrike 1800-talets 1 hälft eller mitt, längd 31 cm
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Slaglåspistol, mässing med valnötsstock, antagligen för marinen, 1800-talets mitt, kaliber cirka 20 (!) mm, märkt MZ no 720,  l 42 cm, vikt 2,7 kg (!)
Final bid13,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Slaglåspistol, stål med (senare?) valnötskolv, Frankrike, 1800-tal, enkelpipig, märlt Paris, längd 44 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, förgylld varbygel och kolvkappa, pipa signerad Kirkland, längd 40 cm
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Slaglåspistol, smide och mässing med valnötskolv, 1800-talets mitt, enkelpipig, längd 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Slaglåspistol, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, enkelpipig, längd 38 cm
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK