25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Maja Gräddnos, sittande katt, modellnummer xxxx, signerad, h xx cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd Inuitkonstnär, skulptur, täljsten, havsutter, Alaska, längd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Est500 - 600 SEK
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
Est300 - 400 SEK
 höjd 20 cm, skador
Dödsflöjt, delvis bemålat lergods, precolumbiansk (stil?), i form av dödsgudens Mictlantecuhtli huvud, höjd 20 cm, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hasselberg, Per, efter honom, skulptur, bemålad gips, "Eko", höjd 56 cm, slitage
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, delvis bemålad gips, Venus födelse, h 28 cm
807
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
825
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, WWII, byster, 1 par, porträtt av general med hustru, signerad TW och daterad 1944, h 18 cm
841
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
845
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
846
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, ljusstakar, 3 st, glaserat stengods, signerade och daterade 1993 respektiver 1994, h 13,5 cm
847
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, citron och pumpa, 1 signerad, l 14 respektive h 11 cm
849
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK