Loading...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Closed
Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg
40
Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
45
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Trygg,  Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm
73
Trygg, Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 3 st, porslin, B&G samt Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 13- 20 cm
76
Figuriner, 3 st, porslin, B&G samt Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 13- 20 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
97
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm
98
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
103
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
105
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
118
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm
120
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
141
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
144
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
146
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
147
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
154
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
161
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm
165
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
180
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
183
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
191
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
192
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
193
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
194
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm
219
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm
220
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm
Final bidNo bids
Est17,000 - 18,000 SEK
Closed
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
224
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm
240
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
265
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm
266
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
269
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
277
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
278
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
279
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm
286
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
287
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
289
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
290
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
291
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
322
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
356
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
395
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm
404
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
407
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
424
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm
425
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
433
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
450
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.