25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, orangelackerad metall, "Bumling", modell 240P/500, design 1968, etikettsignerad, dia 50 cm
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,  dia 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, fönsterlampor, 3 st, "Droppen", koppar och svartlackerad plåt, dekor av iriserande prismor, h 19 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Taklampa, mässing med prismor, höjd 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", etikettmärkt, h 130 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors lampetter, 1 par, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, golvlampa, bonad björk och mässing, 1910-20-tal, höjd 125 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, höjd 64 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, frostat glas med mässingsmontage, modell RD1319, dekor i rött underfång, signerad, h inklusive lampfäste 43 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona/hallampa till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Taklampa till 5 ljus, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, höjd ca 70 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, bordslampa, rödlackerad bok och metall, "Grevie", h inklusive något bucklig skärm 39 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 55 cm
Est600 - 700 SEK
809
Est1,100 - 1,200 SEK