Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
Est400 - 500 SEK
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Piedestal, grålackerat trä, 1900-talets början, höjd 95 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Smart-tv, Samsung, 40", LCD, fjärrkontroll medföljer, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 116 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Champagnekylare, mässing, Pol Roger, Argit, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
Final bid3,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Est500 - 600 SEK
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fot, h 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Elektrisk båtmodell, teak, 1950-60-tal, l 50 cm, smärre defekter
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, klädhängare, fem krokar varav tre med knoppar av brunt glas, osignerad, l 80 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Petits-pointsbroderier, 2 st, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive slottsbyggnad
Est300 - 400 SEK