Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
419
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
428
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
441
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
445
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
456
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
457
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
459
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
462
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestal, grålackerat trä, 1900-talets början, höjd 95 cm
465
Piedestal, grålackerat trä, 1900-talets början, höjd 95 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
467
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund
472
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Smart-tv, Samsung, 40", LCD, fjärrkontroll medföljer, fungerar vid test
475
Smart-tv, Samsung, 40", LCD, fjärrkontroll medföljer, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
480
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 116 cm
503
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 116 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
507
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Spegellampetter med 2 ljusarmar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, diameter 31 cm
511
Spegellampetter med 2 ljusarmar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, diameter 31 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Champagnekylare, mässing, Pol Roger, Argit, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm
513
Champagnekylare, mässing, Pol Roger, Argit, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
536
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
Final bid3,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
547
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
551
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
553
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
559
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm
560
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
568
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fot, h 17 cm
577
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fot, h 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
578
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
579
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
595
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
634
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
648
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
651
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
659
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
662
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
669
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
693
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Elektrisk båtmodell, teak, 1950-60-tal, l 50 cm, smärre defekter
695
Elektrisk båtmodell, teak, 1950-60-tal, l 50 cm, smärre defekter
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, klädhängare, fem krokar varav tre med knoppar av brunt glas, osignerad, l 80 cm
696
Höglund, Erik för Boda Smide, klädhängare, fem krokar varav tre med knoppar av brunt glas, osignerad, l 80 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
697
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Petits-pointsbroderier, 2 st, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive slottsbyggnad
702
Petits-pointsbroderier, 2 st, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive slottsbyggnad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.