Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
217
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Symaskin, Husqvarna automatic 21E, i väska
230
Symaskin, Husqvarna automatic 21E, i väska
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
232
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, trädgårdsurnor, 2 st, gjutjärn, höjd 33 - 47 cm
233
Okänd designer, trädgårdsurnor, 2 st, gjutjärn, höjd 33 - 47 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
234
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
235
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
258
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm
260
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
265
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
266
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm
273
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
278
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage
281
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage
282
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage
283
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500
284
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm
285
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm
Final bid2,800 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
289
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
304
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
305
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
307
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
309
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
316
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
319
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
329
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
336
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
337
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
339
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm
340
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
354
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
357
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
369
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
371
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
372
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
383
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
385
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
386
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
390
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
397
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer
398
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stort parti leksaker, bl.a Brio
403
Stort parti leksaker, bl.a Brio
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
404
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test
405
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
408
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
410
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
412
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm
413
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
415
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.