Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Symaskin, Husqvarna automatic 21E, i väska
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, trädgårdsurnor, 2 st, gjutjärn, höjd 33 - 47 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm
Est300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500
Est300 - 400 SEK
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm
Final bid2,800 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Est400 - 500 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
Est600 - 700 SEK
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
Est600 - 700 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Est500 - 600 SEK
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
Est3,200 - 3,400 SEK
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Stort parti leksaker, bl.a Brio
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm
Est300 - 400 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Est500 - 600 SEK