EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
220
Wärff, Göran för Kosta, skulpturer, 9 st glas, "Familjen", höjd 5-16 cm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
221
Lynd, Jackie för Rörstrand, theservisdelar, Pomona/Diamant, 2 koppar, 5 underfat
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
222
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
224
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
229
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
238
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
240
Parti lockaskar samt vas, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, höjd 6-14 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
241
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
244
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
245
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
246
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
248
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
249
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
259
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
261
Leonette, Dan, skål, rakubränd keramik, signerad, höjd 8 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
262
Leonette, Dan, lockurna, rakubränd keramik, signerad, höjd 16 cm
Final bid1,700 SEK
Est700 - 800 SEK
264
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
266
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
274
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
275
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, ca 45 delar, "Elvira Madigan", 13 vin-, 12 vatten- 10 snaps samt 12 sherry-glas
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
278
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
287
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
293
Engman, Kjell för Kosta Boda, vinglas, 9 + 1 st, "Filippa", design 1991, dekor av gröna ränder, höjd 16 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
298
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, blå glasmassa, h 31,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
299
Okänd designer, antagligen för Vetri, Murano, bordslampor, 1 par, glas, dekor av vertikala ränder, h inklusive lamphållare 58 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
300
Bianconi, Fulvio för Venini, Murano, skål, glas, "Fasce Orizzontale", osignerad, diameter 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
308
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
314
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
315
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
324
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
325
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
328
Trost, Eugen för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, 5 delar, flintgods, "Zebra", design 1955, 2 kaffekoppar och 3 underfat, dessa dia 13,5 samt 15,5 cm, bruksslitage, 1 kopp utan märkning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
334
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
341
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
343
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 11 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
344
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
346
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
349
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
351
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
352
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter 13 respektive 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
353
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
355
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
356
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
360
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
361
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desogn 1936, signerad, diameter 21 cm, minimal nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
368
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
377
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
378
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin, "Hvedekorn" (Wheat) ca 33 delar
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.