Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Wärff, Göran för Kosta, skulpturer, 9 st glas, "Familjen", höjd 5-16 cm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti lockaskar samt vas, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, höjd 6-14 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Leonette, Dan, skål, rakubränd keramik, signerad, höjd 8 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Leonette, Dan, lockurna, rakubränd keramik, signerad, höjd 16 cm
Final bid1,700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vinglas, 9 + 1 st, "Filippa", design 1991, dekor av gröna ränder, höjd 16 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, blå glasmassa, h 31,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini, Murano, skål, glas, "Fasce Orizzontale", osignerad, diameter 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Trost, Eugen för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, 5 delar, flintgods, "Zebra", design 1955, 2 kaffekoppar och 3 underfat, dessa dia 13,5 samt 15,5 cm, bruksslitage, 1 kopp utan märkning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK