Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
2
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
4
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
5
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
16
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
39
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
40
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
41
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
42
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
43
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
62
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
63
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
64
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
65
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
66
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm
67
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
68
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
69
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
70
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
74
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
75
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
82
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
85
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
86
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
87
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
88
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 400 SEK
Closed
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
90
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
91
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
119
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
141
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
142
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
143
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
152
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
176
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est200 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
178
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
181
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
182
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
210
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
218
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
219
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.