EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
2
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
4
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
5
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
16
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
39
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
40
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
41
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
42
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
43
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
62
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
63
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
64
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
65
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
66
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
67
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
68
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
69
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
70
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
74
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
75
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
82
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
85
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
86
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
87
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
88
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 400 SEK
90
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
91
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
119
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
141
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
142
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
143
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
152
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
176
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est200 - 600 SEK
178
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
181
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
182
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
210
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
218
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
219
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.