Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, etikettsignerad, h 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, ur serien Unik från 1961, signerad, 22,5 x 22,5 cm
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
Est900 - 1,000 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Est2,200 - 2,400 SEK