Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Est600 - 700 SEK
Fåtölj, sk Emmafåtölj, 1900-talets början, kretongklädsel med dekor av blommor
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, antagligen för Glössner & Co, soffbord med glasskiva och belysning, diameter 80 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Prydnadsbord, 1 par, brokig marmorskiva och mässingsdetaljer, diameter 34 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord, soffa samt två fåtöljer, furu/redwood med lösa dynor, plakettmärkta, bord l 140 cm, bruksslitage
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, serveringsvagn, furu/redwood, l 100 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, fotpall (?) samt pall, furu/redwood, lös dyna, l 70 respektive 55 cm, bruksslitage
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, vil/solstol, furu/redwood, lösa dynor, bruksslitage, 1 spjäla defekt
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piedestal, grålackerat trä, 1900-talets början, höjd 95 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Est500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med grön skiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
Est300 - 400 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 62 cm
Est300 - 400 SEK
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
Est600 - 700 SEK