Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hermansson, Olof George, "Keramik-Olle", egen verkstad Gränna, väggrelief, delvis glaserat lergods, tuppfäktning, signerad, höjd 32 cm
Est200 - 300 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK