EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
5
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
43
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
62
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
63
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
64
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
65
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
74
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
75
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
79
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
80
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
82
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
92
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
94
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
96
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
134
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
135
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
136
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
137
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
138
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
147
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
187
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
198
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Masquerade Blue", signerad och numrerad 159/299, h 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
199
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Aurora", ur serien Masq, signerad och numrerad 24/49, h 40 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
200
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
274
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
288
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
303
Santini, A, skulptur, lackerad gips, häst, längd 35 cm, svans med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
308
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
317
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
324
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
334
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
341
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
355
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
359
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
368
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
379
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
380
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
396
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
401
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
412
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
456
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
461
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
491
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
516
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
517
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.