Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Masquerade Blue", signerad och numrerad 159/299, h 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mats Jonasson,  skulptur, glas, "Aurora", ur serien Masq, signerad och numrerad 24/49, h 40 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Santini, A, skulptur, lackerad gips, häst, längd 35 cm, svans med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK