Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Est300 - 400 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Est400 - 500 SEK
Spegel, skuret trä och växtfiber, Afrika, modern tillverkning, tot höjd 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Est3,800 - 4,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK