Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
79
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
80
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
94
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
96
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
156
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
169
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
204
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, skuret trä och växtfiber, Afrika, modern tillverkning, tot höjd 35 cm
239
Spegel, skuret trä och växtfiber, Afrika, modern tillverkning, tot höjd 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
241
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
259
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
267
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
296
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
308
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
321
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
323
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
344
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
346
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
359
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
377
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
379
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
425
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
454
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
455
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
506
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
516
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
517
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
518
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
519
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
530
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
566
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
575
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
675
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
686
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.