Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
24
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
Final bid4,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
70
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
104
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
106
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
114
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
177
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
241
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
245
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
248
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
268
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
279
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
292
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Vetri, Murano, bordslampor, 1 par, glas, dekor av vertikala ränder, h inklusive lamphållare 58 cm
299
Okänd designer, antagligen för Vetri, Murano, bordslampor, 1 par, glas, dekor av vertikala ränder, h inklusive lamphållare 58 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Ikea, modell T0319,  taklampa, grålackerad metall och glas, 5 ljuspunkter, höjd 50 cm
327
Okänd designer för Ikea, modell T0319, taklampa, grålackerad metall och glas, 5 ljuspunkter, höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm
331
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
332
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och brännlackerad metall, justerbar höjd
375
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och brännlackerad metall, justerbar höjd
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
410
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
415
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
429
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
430
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
 Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
460
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
469
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
473
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
474
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
478
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
490
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
493
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
495
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, höjd 50 cm samt bordslystrar, 1 par
512
Bordsfotogenlampa, höjd 50 cm samt bordslystrar, 1 par
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
532
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
536
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
Final bid3,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
547
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
563
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
580
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, delvis lackerad metall, h 37 cm
600
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, delvis lackerad metall, h 37 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
617
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
624
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
625
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
633
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,  dia 50 cm
664
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.