Lowest lot number
- DiverseClear filters
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Dryckeshorn, 1 par, kohorn med mässingsmontage, 1800-talets mitt, l 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Est500 - 600 SEK
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skivspelare, Lenco, L 78
Est700 - 800 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Est400 - 500 SEK
Mekanisk byggsats, Construction C02, ej genomgången
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Etui till 3 cigarrer, låghaltigt silver (?), renässansstil, 1800-talets mitt eller 2 hälft, heltäckande, graverad dekor, h 12,5 cm, vikt 115 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
Est300 - 400 SEK
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Est1,700 - 1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Est700 - 800 SEK
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti prismor
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti nysilver
Est300 - 400 SEK
Mandolin, längd 62 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
Est600 - 700 SEK
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
Est400 - 500 SEK
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
Est700 - 800 SEK
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
Est300 - 400 SEK
Reseikon, emalj på koppar, monterad på präglat läder, Grekland, 1800-tal, Veronikas svetteduk, dekor av flankerande serafer, h 11 cm, skador
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Fiol i låda, P Westergaard, Odense, 1931, medföljer stråkar
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Fiol i låda, medföljer stråke mm
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Elektrisk braskamin, EWT optiflame SNE20, 1800-2000 W, höjd 73 cm, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
Est2,200 - 2,400 SEK