Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
701
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti fotogenlampdelar
708
Parti fotogenlampdelar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
712
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
726
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
731
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
733
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
734
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut  Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
736
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
746
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
750
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
TIG-svets, ESAB, Rogue, ES 180i Pro, framstår oanvänd i originalförpackning
762
TIG-svets, ESAB, Rogue, ES 180i Pro, framstår oanvänd i originalförpackning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
770
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
838
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
839
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
845
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
846
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
847
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
849
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
852
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
857
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 800 SEK
Closed
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
916
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
917
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
920
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
921
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
922
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
923
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
928
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
929
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
930
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
936
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
945
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.