Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
102
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Closed
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter
115
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
116
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
124
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
131
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
137
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
149
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
200
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
237
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
239
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
241
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
247
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram
269
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
296
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Samlarmynt/medaljer, 52 st, sterlingsilver, total vikt cirka 3400 gram, Franklin Mint "Rembrandt", medföljer schatull
310
Samlarmynt/medaljer, 52 st, sterlingsilver, total vikt cirka 3400 gram, Franklin Mint "Rembrandt", medföljer schatull
Final bid16,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Closed
Samlarplaketter, 18 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Världens flaggor, total vikt 546 gram
323
Samlarplaketter, 18 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Världens flaggor, total vikt 546 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Samlarmynt/medaljer, 30 st, förgyllt sterlingsilver, Vermeers samlade verk (1 saknas), total vikt 955 gram
324
Samlarmynt/medaljer, 30 st, förgyllt sterlingsilver, Vermeers samlade verk (1 saknas), total vikt 955 gram
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
326
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm
343
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
348
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Samlarmedaljer, 15 st i plastkassetter, Sveriges Regenter, total vikt cirka 400 gram, medföljer etui
349
Samlarmedaljer, 15 st i plastkassetter, Sveriges Regenter, total vikt cirka 400 gram, medföljer etui
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medaljer, 6 st, sterlingsilver, total vikt cirka 120 gram, Franklin Mint Förstdagsbrev
360
Medaljer, 6 st, sterlingsilver, total vikt cirka 120 gram, Franklin Mint Förstdagsbrev
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Luftgevär, Gamo-68, kaliber 4,5 mm, tot längd 97 cm
363
Luftgevär, Gamo-68, kaliber 4,5 mm, tot längd 97 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja, klinga signerad Juhanni Martiini Rovaniemi, total l 33 cm
397
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja, klinga signerad Juhanni Martiini Rovaniemi, total l 33 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
458
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask
484
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
487
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
497
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
510
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
513
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
530
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
535
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
542
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
543
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
589
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
599
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Filateli, 1 album, Tyskland
623
Filateli, 1 album, Tyskland
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
656
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
660
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut  Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
736
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
750
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
783
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50  cm
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
912
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
919
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
Final bid1,300 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
935
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.