EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
423
Ytterfoder, 2 st, flintgods, sekelskiftet 1900, Rörstrand respektive Gustavsberg, diameter 22 cm, någon spricka
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
425
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
426
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av paradisfågel, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare lampmontage, h inklusive lamphållare 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
427
Parti figuriner samt bordslampa, Nao, Tengra mm, höjd 9-30 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
431
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
435
Okänd designer för CLC Alcobca, Portugal, skulptur, glaserat flintgods, tigerunge, polykrom underglasydekor, höjd 28 cm, öra med nagg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
436
Lindberg, Stig för Gustavsberg, karott med hänklar, glaserat stengods, Arena, design 1973, längd 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
442
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
454
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
461
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
475
Kexburk, bemålat glas och nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av styvmorsviol, diameter 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
499
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, etikettmärkt, h 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
500
Bjerke-Petersen, Vilhelm, antagligen för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, polykrom, geometrisk dekor, signerad och daterad -53, h 37 cm, fotnagg
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
503
Weinberg, Gull för Rörstrand, vas, stengods, relief i blå underglasyrdekor, signerad, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
504
Gellerstedt, Staffan för Pukeberg tillskriven, ljusstake, sandsgjutet glas, dekor i blått, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
506
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
509
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
514
5 delar äldre diverse; så kallade Brudkroneglas, karaff, vinglas samt ask, sködpadd, skador, karaff h 18 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
515
Lynd, Jackie för Boda, julservis, 20 delar, porslin; 6 vardera av mat- och djupas tallrikar samt 6 assietter och 2 skålar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
516
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
517
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
518
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
521
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
527
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
529
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
540
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
547
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
551
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
553
Backström, Monica för Kosta Boda, skål, glas, "Tonga", dekor i svart och brunt", signerad, l 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
556
Hydman-Vallien, Ulrica, skål, glas, "Carmen", design 1999, dekor i svart och gult, signerad, höjd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
560
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 40 SEK
562
Okänd designer för Johnson Brothers, jakttallrikar, 4 st, flintgods, "Game Birds", l 28,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
567
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
570
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
571
Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, "Provence", design 1955, signerad, dia 42 (!) cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
573
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
580
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
581
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
582
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
591
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
592
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
598
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
617
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
621
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin, "Hvedekorn" (Wheat) ca 33 delar
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
630
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
636
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
644
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
647
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.