Ytterfoder, 2 st, flintgods, sekelskiftet 1900, Rörstrand respektive Gustavsberg, diameter 22 cm, någon spricka
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti figuriner samt bordslampa, Nao, Tengra mm, höjd 9-30 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för CLC Alcobca, Portugal, skulptur, glaserat flintgods, tigerunge, polykrom underglasydekor, höjd 28 cm, öra med nagg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, karott med hänklar, glaserat stengods, Arena, design 1973, längd 24 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kexburk, bemålat glas och nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av styvmorsviol, diameter 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, etikettmärkt, h 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Bjerke-Petersen, Vilhelm, antagligen för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, polykrom, geometrisk dekor, signerad och daterad -53, h 37 cm, fotnagg
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Gellerstedt, Staffan för Pukeberg tillskriven, ljusstake, sandsgjutet glas, dekor i blått, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lynd, Jackie för Boda, julservis, 20 delar, porslin; 6 vardera av mat- och djupas tallrikar samt 6 assietter och 2 skålar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skål, glas, "Tonga", dekor i svart och brunt", signerad, l 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, skål, glas, "Carmen", design 1999, dekor i svart och gult, signerad, höjd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 40 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK