Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
826
Est400 - 500 SEK
829
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
831
Est300 - 400 SEK
837
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
848
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
851
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
856
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
862
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Est1,100 - 1,200 SEK
867
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
886
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
890
Est900 - 1,000 SEK
895
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
898
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Est900 - 1,000 SEK
899
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Est400 - 500 SEK
901
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Est700 - 800 SEK
902
Est600 - 700 SEK
931
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
Est200 - 300 SEK
933
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
937
Est300 - 400 SEK
953
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
954
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
955
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Est500 - 600 SEK
957
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
962
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
991
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
Est300 - 400 SEK
992
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
994
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,dekor av personer och skrivtecken i polykrom emalj och sepia, h 42 cm, hårsprickor,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK