Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
663
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
666
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
680
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
688
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
689
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
691
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566,  dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
695
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566, dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
705
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
706
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
718
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
721
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
727
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
729
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
730
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
732
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 60 delar
739
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 60 delar
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Albert, kaffeservisdelar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med underfat, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, "Winsome", 27 delar
740
Okänd designer för Royal Albert, kaffeservisdelar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med underfat, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, "Winsome", 27 delar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
741
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
744
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
747
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
754
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
756
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
757
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
758
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
761
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, ca 25 delar
763
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, ca 25 delar
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, höjd 13-15 cm
764
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, höjd 13-15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Pulpitel, Milos  & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
820
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.