EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
8
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
21
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
25
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
41
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
42
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
62
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
70
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel, soffa samt 2 bergèrer, rokoko-stil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 150 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
106
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
109
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
122
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
125
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
134
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
142
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
157
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
158
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, inköpt på Severins Möbler, h 89 cm, smärre märke i sits
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
160
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
167
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
185
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
193
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
219
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
222
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
265
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
274
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
298
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
306
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
307
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
332
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
347
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
350
Markelius, Sven för Bodafors, stapelstolar 15 st, björk, "Orkesterstolar", modellen formgiven 1932 för Helsingborgs Konserthus, normalt bruksslitage
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
352
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
391
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
401
Skänk, palisander med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, inredning med besticklådor, längd 123 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
404
Okänd dansk designer, 1960-tal, matbord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
406
Spelbord, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, cabrioleben, sarg med falsk låda, 80 x 80 cm, bruksslitage
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
411
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
412
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
413
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
416
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
420
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
429
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
440
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 62 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
444
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
445
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
451
Sybord, svarvat och bonat trä, palisander och masurbjörk, nyrokoko, 1800-talets mitt. rikt dekorerad stam, låda i sarg, 4 ben, längd 54 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
453
Byrå, mahogny med grön skiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
455
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
468
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
511
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.