Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
618
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
644
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
690
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel/Schaubachkunst, figurin, porslin, sittande dansös, polykrom bemålning, h 13 cm
723
Okänd designer för Wilhelm Goebel/Schaubachkunst, figurin, porslin, sittande dansös, polykrom bemålning, h 13 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
727
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
732
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
741
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
800
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
822
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
848
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
867
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
953
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
954
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
955
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
957
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
959
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
962
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
991
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
992
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.