EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
44
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
57
Hermansson, Olof George, "Keramik-Olle", egen verkstad Gränna, väggrelief, delvis glaserat lergods, tuppfäktning, signerad, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
74
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm, sprickor och -nagg
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
105
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
107
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
114
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
117
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, potatisplockerska modellnummer 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
118
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
128
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj, signerad W Musuka, h 33 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
145
Johansson, Rangvald, skulptur/mobil, terrakotta och trä, man i trapets, signerad, h exklusive upphängning 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
151
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan", originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, signerad och dat 1949, h inklusive platta 41 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
162
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
163
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
164
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
165
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,400 - 360 SEK
174
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
184
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
186
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
191
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
197
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
203
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
212
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist, otydligt signerad, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
214
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
227
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
228
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
239
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
243
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
257
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
273
Danel, Alexander för Austin Inc, skulptur, konstmassa, "Soulmates", signerad, h 43 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
275
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
285
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
292
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
297
Galster, John för Royal Copenhagen, figurin, porslin, balettdansös knyter skorna, modellnummer 4642, polykrom underglasyrdekor, h 17 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
386
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
387
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
388
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
389
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
390
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
392
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
396
Skulptur, glaserat flintgods, möjligen Staffordshire, 1800-talets mitt, stående pudel med korg, l 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
422
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
427
Parti figuriner samt bordslampa, Nao, Tengra mm, höjd 9-30 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
435
Okänd designer för CLC Alcobca, Portugal, skulptur, glaserat flintgods, tigerunge, polykrom underglasydekor, höjd 28 cm, öra med nagg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
507
Okänd konstnär, byst, bronserad metall, Kristian X av Danmark, sign Leif ... och daterad 40, h 16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
527
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
546
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
577
Okänd konstnär för Marbell Stone art, skulptur, konststen, 1960-tal, stående pojke, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
607
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.