EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
31
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
32
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
87
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
128
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj, signerad W Musuka, h 33 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
184
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
201
Altarljusstake, emaljerad koppar, Kina Qing-republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av växtlighet mm, h 56 cm, omfattande emaljskador, ljusspets saknas
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
267
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
296
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
305
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
309
Rökelsekar, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, oktogonal med reliefdekor i celadonglasyr, botten med arkaiserande reliefsignatur, fragment av äldre samlingsetikett, höjd 17 cm, hårspricka synlig i UV
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
370
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
387
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
388
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
389
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
390
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
394
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
426
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av paradisfågel, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare lampmontage, h inklusive lamphållare 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
477
Skrin, lackarbete, Japan Meiji, 1900-talets början, inredning fr frimärken (?), längd 13 cm, slitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
513
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
559
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
567
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
568
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
569
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
593
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
617
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
618
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
669
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
690
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
718
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
728
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
731
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
735
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
793
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
893
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
901
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
940
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
941
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
942
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
958
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
994
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,dekor av personer och skrivtecken i polykrom emalj och sepia, h 42 cm, hårsprickor,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.