Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Bluetoothhögtalare, Dmtech DTSi160, svartlackerad, höjd 114 cm
465
Bluetoothhögtalare, Dmtech DTSi160, svartlackerad, höjd 114 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
473
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
476
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
477
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
478
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
481
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
488
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ramar, 3 st, ovala, höjd 47 cm
493
Ramar, 3 st, ovala, höjd 47 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Höga hattar, så kallade Top Hats, 2 st, Best London, 1900-talets början, medföljer hattaskar
494
Höga hattar, så kallade Top Hats, 2 st, Best London, 1900-talets början, medföljer hattaskar
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Elaggregat, dieseldrivet, 6000 W
511
Elaggregat, dieseldrivet, 6000 W
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Högtryckstvätt, Kärcher K7
512
Högtryckstvätt, Kärcher K7
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
514
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
518
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Reseur, 2 st, 1900-talets mitt, Carol respektive Rythm
521
Reseur, 2 st, 1900-talets mitt, Carol respektive Rythm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Radiostyrd bil, "Big foot", med tillbehör, längd 68 cm
524
Radiostyrd bil, "Big foot", med tillbehör, längd 68 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
525
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
532
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
540
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund
543
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Resestafflier, 2 st, trä, modern tillverkning
545
Resestafflier, 2 st, trä, modern tillverkning
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lewis, David för B&O, kassettradio, Beosystem 10, längd 50 cm
547
Lewis, David för B&O, kassettradio, Beosystem 10, längd 50 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
548
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mikrovågsugn, Hugin, Rubra, 23 L, med grillfunktion, längd 48 cm
549
Mikrovågsugn, Hugin, Rubra, 23 L, med grillfunktion, längd 48 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Inbyggnadsmikro, Siemens TM820H7N, förefaller oanvänd, längd 60 cm
550
Inbyggnadsmikro, Siemens TM820H7N, förefaller oanvänd, längd 60 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
551
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
555
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, papperskorg, brunt (konst?)läder, diameter 24 cm
558
Okänd designer, papperskorg, brunt (konst?)läder, diameter 24 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
559
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skomakarinstrument, Vilhelm Pedersen, Høng, 1900-talets 1 hälft, l 44 cm
560
Skomakarinstrument, Vilhelm Pedersen, Høng, 1900-talets 1 hälft, l 44 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
561
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm
574
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
575
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
576
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti fotogenlampdelar
583
Parti fotogenlampdelar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, stående tax, l 18 cm
610
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, stående tax, l 18 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gryta på tre ben, mässing, 1700-talets 2 hälft, gjuten signatur IFHW samt datering 1789, l 45 cm
612
Gryta på tre ben, mässing, 1700-talets 2 hälft, gjuten signatur IFHW samt datering 1789, l 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
613
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gryta med lock, koppar, 1800-talets mitt, invändigt förtent, l 47 cm
621
Gryta med lock, koppar, 1800-talets mitt, invändigt förtent, l 47 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
626
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
628
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaxljusstake, brons, barockstll, 1900-talets 1 hälft, dekor av serafer, akantus mm, höjd 44 cm
633
Vaxljusstake, brons, barockstll, 1900-talets 1 hälft, dekor av serafer, akantus mm, höjd 44 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
634
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
639
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
640
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
650
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Parti pipor och pipdelar
652
Parti pipor och pipdelar
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
660
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bacondish, nysilver, England, 1900-talets 1 hälft, kupolformat lock, höjd 20cm
670
Bacondish, nysilver, England, 1900-talets 1 hälft, kupolformat lock, höjd 20cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.