Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm
Final bid6,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
Est400 - 500 SEK
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen
Final bid16,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Holmblad, Peter för Stelton, fondueset, rostfritt stål och teak; gryta med lock samt hållare med brännare, total h 20 cm,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Evighetskalender, "Beständig Almanach", 1810-20-tal, kopparstucket och handkolorerat papper, dekor av Karl XIV Johans födelsedatum, Lilla Riksvapnet mm, ställbara fält för månad, datum mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hermansson, Olle för Husqvarna, eldhund, svärtat gjutjärn, tupp, h 45 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
Est600 - 700 SEK
Est6,000 - 6,500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Louis Vuitton Speedy 20 Bandoulière, årsmodell 2021, med microchip, framstår oanvänd
Est11,000 - 12,000 SEK
Parti fotogenlampdelar, 1 låda
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Reklamskylt, metall, Salzburger Stiegl Bier, Österrike, längd 30 cm, anlupen
Est300 - 400 SEK
Ljusstake, brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad stam på trepassformad fot, höjd 27 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, gunghäst, svartmålat trä, längd 86 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Basse, Arne, skålfat, brons, Danmark, 1900-talets mitt, dekor av H C Andersens Herdinnan och Skorstensfejaren, signerat, dia 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK