EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
4
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
10
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
25
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
26
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm
Final bid6,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
33
Kryddsnurra, teak med 8 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, brännstämplad, dia 36 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
39
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
49
Parti Barbie; 2 Midge 1962, Tutti, Skipper (lugg något klippt) samt Ken 1960 (USA), medföljer graderob, kläder, accessoarer mm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
68
Konsolur, skuret och bemålat trä, Tyskland (?), 1700-tal, dekor av flanerande figurer mm, h 70 cm, renoverat och kompletterat
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
71
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
73
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
95
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
96
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
97
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
100
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen
Final bid16,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
101
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
102
Holmblad, Peter för Stelton, fondueset, rostfritt stål och teak; gryta med lock samt hållare med brännare, total h 20 cm,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
107
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
111
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
112
Evighetskalender, "Beständig Almanach", 1810-20-tal, kopparstucket och handkolorerat papper, dekor av Karl XIV Johans födelsedatum, Lilla Riksvapnet mm, ställbara fält för månad, datum mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
113
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
114
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
118
Oljemålning, Sydamerika, 18-1900-tal, Kristus, infattad i rikt dekorerad ram med infattade speglar, h 48 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
123
Hermansson, Olle för Husqvarna, eldhund, svärtat gjutjärn, tupp, h 45 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
133
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
134
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 6,500 SEK
136
Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hylla på hjul, plexiglas och mässing, l 65 cm, bruksslitage
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
140
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
141
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
151
Avvägningsinstrument för lantmäteri, F J Berg Stockholm, 1900-talets början, i låda, längd 42 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
152
Parti instrument för ingenjör/lantmätare, vinkelprisma, elcometer, produx, räknesticka, passare
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
156
Kakburk, litograferad plåt, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 32 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
158
Handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Louis Vuitton Speedy 20 Bandoulière, årsmodell 2021, med microchip, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
168
Parti fotogenlampdelar, 1 låda
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
170
Dubbelkarott med löstagbart handtag, England, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
173
Jeepdunk, så kallad Jerry Can, 20 liter, lackerad metall, med pip, höjd 46 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
174
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
180
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
181
Reklamskylt, metall, Salzburger Stiegl Bier, Österrike, längd 30 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
182
Ljusstake, brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad stam på trepassformad fot, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
184
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
186
Limousin, litograferad plåt antagligen J Distler, 1900-talets 1 hälft, l 31,5 cm, bruksslitagebakre stötfångare saknas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
187
Vägghylla, skuret och bemålat trä, Danmark 1800-talets början, så kallad Amagerhylla, datering 1810, skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
189
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
191
Okänd designer, gunghäst, svartmålat trä, längd 86 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
197
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
198
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
199
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
201
Basse, Arne, skålfat, brons, Danmark, 1900-talets mitt, dekor av H C Andersens Herdinnan och Skorstensfejaren, signerat, dia 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.