Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
Est400 - 500 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, vas, glas, dekor i blått, höjd 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Mary Gregory, espresso/glöggkoppar 10 st med 8 st underfat, 1 med lagning, diameter fat 10 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Wärff, Göran, vas, glas, modell 46196, signerad, höjd 25 cm
Est300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, signerad, m 4197.131, diameter 19 cm
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, assietter, 8 st, porslin, "Vifte", halvmåneformade, modell 11551, l 21 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Est700 - 800 SEK
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, 7 delar glas, "Palet" (Palette", design 1969; salt- och pepparströare, 3 äggkoppar, skål samt sillskål med handtag, h 4 - 13 cm, delvis etikettsignerade
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Est500 - 600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
4 delar grönglaserat lergods, Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, bland annat "Juno", h 12 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Royal Dux, Tjeckoslovakien, figurin, delvis bemålat och förgyllt flintgods, art-déco, 1910-20-tal, stående dam med borzhoier, modell 3046, h 38 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Figuriner, 6 st, porslin, B&G och Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 4,5 - 10 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figuriner, 2 st, porslin, tax respektive terrier, polykrom underglasyrdekor, signerade, h 5 respektive 8 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservis, Hackefors, ca 55 delar, flintgods, förgylld kantdekor
Est300 - 400 SEK