EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
6
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1900-talets början, urverk numrerat 3216084 (194), dia 5,5 cm, vikt 100,5 gram
Final bidNo bids
Est1,500 - 16,000 SEK
7
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
8
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
9
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
30
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
54
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, dekor av godronner, stämplade Stockholm 1956, h 15 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
105
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
117
Parti silvermynt, Sverige, enstaka mynt möjligtvis ej silver, total vikt 1550 gram
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
124
Bägare, silver, trumpetformad med graverad blomdekor, stämplad Lars Biugg Jönköping 1798, h 7,5 cm, vikt 35 gram, kantbucklor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
133
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm, band trasigt
Final bid1,100 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
134
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 6,500 SEK
157
Collier, metall med dekorativa pärlor, Chanel, dekor av spegelmonogram/logotyp, märkt "A12 V" (höstsäsong 2012), l 89 cm (privatförlängt till 100 cm)
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
204
Wessel, Astrid, egen verkstad, Köpenhamn, brosch samt 2 örhängen, förgylld brons, i form av liljekonvaljer, l 4 respektive 8 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
239
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
246
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
249
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, svisselerad dekor av växtlighet samt initialer ANS BOD under krona, stämplad Niklas Andersson Kristianstad 1814, h 12,5 cm, vikt 95 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
270
Fickur, silver, England, William IV, urtavla signerad F W Starkey Northwich, boett stämplad, TPH Chester 1832, dia 5 cm, invändig ägargravyr William Percy
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
276
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
301
Fickur, sterlingsilver, viktorianskt, boett stämplad London 1890, dia 5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
353
Parti silver, bägare mynt mm, delvis med gravyr, total vikt 240 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
354
Okänd designer för Dansk Guldindustri, Randers, parti coctailpinnar, sterlingsilver, dekor av kungakronor, l 9,5 cm, total vikt 25 gram
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
378
4 delar mynt och medaljer, bland annat Christians VIII och Caroline Mathildes smörjelse 1840
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
383
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
439
Todd, Edward, egen verkstad New York, utdragbar linjal/penna, sterlingsilver, sekelskiftet 1900, 1 Foot (12 inches) total l 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
440
Okänd designer för Victoria, Danmark, skrivställ, nysilver, dekor av hästhuvud, l 26 cm, medföljer brevkniv, silver och ivorine med liknande dekor
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
448
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
463
Utgår
Final bidNo bids
482
Herrambandsur, 18 karat rödguld, Tissot, dia 35 mm, vikt exklusive Speidellänk i delvis förgyllt stål 22,1 gram
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
624
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
664
Damarmbandsur, 10 (!) karats vitguldsförgyllning på stål med 2 diamanter, Bulova, 1900-talets mitt, i originaletui
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
665
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
666
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
672
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
674
Hänkelskål, rutslipad kristall med silvermontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Samuel Jacob Nicolaj Prahl Köpenhamn 1842, diameter 27 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
676
Rasmussen, AF, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, modell 207B, signerade, h 7,5 cm, diameter 10 cm, fyllda
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
688
Silvermuggar, 9+1 st, höjd 45 mm, vikt 265 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
695
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
727
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
729
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
821
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal, dia 6 cm, vikt 45 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
849
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, brosch, turkosglaserad porslinsplakett från Royal Copenhagen monterad i förgyllt sterlingsilver, signerad, 37 x 40 mm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
850
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, armband, turkosglaserade porslinsplaketter från Royal Copenhagen monterade i förgyllt sterlingsilver, signerat, 40 x 180 mm
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
863
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Zentima, dia 35 mm, medföljer Elasto-Fixolänk i förgyllt stål, glasring lös
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
864
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Zentima, länk med otydliga svenska stämplar, total vikt 19,4 gram, säkerhetskedja defekt
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
890
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, dekor av akantus, svenska importstämplar, l 15 cm, 1 fylld
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
892
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
911
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
912
Parti silver, Sverige och Norge, total vikt 225 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.